Dawniej nie lubiłam biegać. Każde 100 metrów sprawiało mi wielki kłopot. Dziś uwielbiam to robić. Bieganie pozwala mi oczyścić umysł, pozbyć się stresu, poprawia moją kondycję, samopoczucie i zdrowie. Biegam dla siebie i to jest w tym wszystkim najlepsze. Po prostu wychodzę z domu i biegnę – powoli, szybciej, tak jak tylko mam ochotę.

Bieganie wspaniale kształtuje sylwetkę, jednak to często nie wystarcza aby się zmotywować do wyjścia z domu. Cały czas dostaję od Was pytania jak zacząć, jak się zmotywować itd. Chciałabym dzisiaj odpowiedzieć na te pytania, zmotywować Was i sprawić abyście pokochali ten sport. Na pewno wiele osób, które zaczynają swoją przygodę ma jeszcze więcej pytań. Na większość odpowie Wam nowy poradnik wydany przez Runners World „Zacznij Biegać. Trener dla początkujących”. To naprawdę bardzo fajna pozycja, która pozwoli Wam uzyskać odpowiedzi na pytania: „Jak najlepiej oddychać?”, „Czy istnieje idealna długość kroku?”, „Jak szybko powinno się biegać, by spalać najwięcej tłuszczu?” i wiele innych. Jego cena to 16,90. Jak na 146 stron pytań i odpowiedzi a także planów treningowych (dla początkujących, na 5,10 km, półmaraton i maraton) to cena jest jak najbardziej przyzwoita :) Poradnik znajdziecie w zasadzie wszędzie (ja go kupiłam w Intermarche).

DSC05283dd

Ok, zatem wiecie już gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące Was pytania dotyczące biegania. Jak jednak się zmotywować żeby zacząć? Poniżej kilka wskazówek, które mam nadzieję zarażą Was pasją do biegania.

1. Nic na siłę. Zacznij od podstaw.

Jeśli nigdy nie biegałeś/aś zacznij od marszobiegów. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że za pierwszym razem przebiegniesz 2,3,5 km. Zacznij powoli a zobaczysz, że z czasem Twoja wydolność będzie coraz lepsza. Gdy zaczynamy biegać kondycja bardzo szybko się poprawia. Możesz skorzystać z gotowych planów treningowych dla poczatkujących (lub zaawansowanych), które znajdziesz w poradniku opisanym wyżej lub TUTAJ (tworzysz własny plan dostosowany do potrzeb i stopnia trudności).

2. Wybierz odpowiedni strój

Tak naprawdę możesz biegać w czym chcesz – nie musisz mieć specjalnych ubrań, butów, ale… te przystosowane do biegania znacznie ułatwiają sprawę. Nie od dziś wiadomo, że to co mamy na sobie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i pewność siebie. Gdy mówimy o stroju do biegania każdy od razu wyobraża sobie drogie rzeczy za 200/300 zł. Otóż nie. Wystarczy, że wybierzesz się do Decathlonu, Tesco, H&M czy będziesz obserwować okazje w Lidlu. Można znaleźć fajne, sportowe rzeczy w niższych cenach. Gdy zaopatrzymy się w strój na pewno nas to  zmotywuje. Mnie też niezwykle motywują kolorowe ubrania, które dają powera. To jedyny czas kiedy pozwalam sobie na tak intensywne zestawienia kolorów i wzorów.

DSC05279dd

Co z butami? Jeśli naprawdę chcecie zacząć biegać, to warto zainwestować w dobre buty. I tutaj tak samo jak z ubraniami – możecie znaleźć naprawdę solidne buty dla początkujących w dobrych cenach. Ja ze swojej strony polecam niezastąpione Nike Pegasus.

DSC05308dd

 3. Zmieniaj trasy

Często początkujące osoby mówią, że bieganie jest nudne. Istotną rzeczą jest różnorodność tras biegowych. Wiele osób biega zawsze tymi samymi ścieżkami (a to naprawdę może stać się nudne).  Czasami warto zmienić kierunek. Nie planuj za każdym razem trasy, czasami skręć gdzieś spontanicznie, zawróć i pobegnij w drugą stronę – kombinuj :)

DSC05256dd

4. Używaj aplikacji liczących kilometry

Nie ma nic lepszego niż po skończonym biegu zobaczyć ile się przebiegło, w jakim czasie, kiedy szło nam gorzej, kiedy lepiej. Do tego przydadzą się aplikacje. Ja polecam Wam dwie darmowe apki zarówno na system Android i iOS. Pierwsza to Endomondo a druga to Nike Running. Obydwie świetnie sprawdzają się na trasie.

FOTY NOWY POsT BIEGANIE

5. Pogłębiaj swoją wiedzę – zaglądaj na portale i do książek

Nie wiem jak Wy, ale ja gdy zaczynam coś robić chcę wiedzieć o tym jak najwięcej, zagłębić się w dany temat. Do tego przydają się książki, czasopisma, ale także portale internetowe. Chcę Wam polecić dwie strony dotyczące bezpośrednio biegania: Trening Biegacza (klik) oraz Bieganie.pl (klik). Polecam też zalajkować ich na Facebooku (klik)(klik) – codzienna, OGROMNA dawka motywacji dla wszystkich biegaczy.

DSC05267dd

6. Stwórz dziennik biegania

Kolejnym motywatorem będzie stworzenie dziennika biegania. Tutaj są dwie opcje: albo planować z góry na każdy dzień, albo po skończonym biegu zawsze zapisywać sobie czas i dystans, swoje odczucia itd. Dla niektórych może to się wydawać banalne, ale własnie takie drobne rzeczy sprawiają, że jesteśmy w swoich działaniach konsekwentni.

DSC05289dd

7. Biegaj z drugą osobą

Jeśli mamy problem z motywacją do biegania to najlepiej zacząć biegać z kimś – z chłopakiem, przyjaciółką, kuzynką czy mamą. Kompan do biegania to świetna sprawa w szczególności jeśli to pokochacie – nie ma nic wspanialszego niż dzielenie wspólnej pasji z drugą osobą.

8. Jedz dwie godziny przed biegiem i rozgrzewaj się

Nigdy nie objadaj się przed biegiem, bo może to spowodować skurcze żołądka a to tylko zniechęci Cię do dalszych kroków. Jeśli biegasz rano to zdjedz miskę płatków i idź biegać – taki lekki posiłek nie wpłynie na jakość biegu. Pamiętaj także o rozgrzewce: nawet kilka przysiadów, pajaców i wypadów, ale nigdy jej nie pomijaj.

9. Biegaj o każdej porze

Nie ma jasno określonej zasady, że należy biegać rano, w dzień czy wieczorem. Jeśli przed podjęciem tego pierwszego kroku powstrzymuje cię pobudka o 5 to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pójść pobiegać w południe czy wieczorem po pracy. Każda pora jest dobra.

Desktop2

10. PO PROSTU WYJDŹ – NIE POŻAŁUJESZ :)

 Musisz po prostu wyjść z domu. Zobaczysz, że gdy wrócisz stwierdzisz, że to była Twoja najlepsza decyzja tego dnia. Endorfiny będą eksplodować a Ty z wielkim uśmiechem od ucha do ucha pomaszerujesz pod prysznic.

_____________________________________________________________________

Na pewno macie jeszcze całą masę pytań jak dobrać ubrania do pogody, jak dobrać odpowiednie buty, jak unikać obtarć itd. itp. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poradniku Runner’s Extra „Zacznij Biegać. Trener dla początkującyh”.

Mam nadzieję, że chociaż trochę zmotywowałam Was do wyjścia z domu. Mamy wiosnę wiec to zdecydowanie NAJLEPSZY czas żeby zacząć przygodę z bieganiem. To jak, wchodzisz w to? :)