Moi drodzy!!! Zaczynamy z relacjamy z NYC :) Wiem, że na to czekaliście. Jeśli chodzi natomiast o wpis, o praktycznych informacjach (loty, hotele itd.) – taki również się pojawi, ale proszę Was o jeszcze chwilę cierpliwości. Wróćmy jednak do dzisiejszej relacji. Jeśli ktoś nie lubi zieleni, natury i pięknych krajobrazów, to ten post nie jest dla niego. Zieleń w Nowym Jorku? TAK! Zaczynam bowiem od pokazania Wam Central Parku, na który postanowiłam poświęcić cały post.

Magiczny… wyjątkowy… piękny… zapierający dech w piersiach… ogromny… to tylko kilka przymiotników, które można użyć opisując Central Park. Wyobrażacie sobie, że przez 20 lat ponad 20 000 pracowników „przekształcało bagna w jeziora, modelowało skalisty krajobraz, sadziło ponad 270 000 drzew i krzewów i zmieniało cały obszar w idylliczny zakątek w sercu miasta” (cytat z  przewodnika „Spacerem po Nowym Jorku”) po to, aby powstało tak fantastyczne miejsce, gdzie można odpocząć i zrelaksować się. To niesamowite, że w centrum tak wielkiego, głośnego, monumentalnego miasta znajduje się miejsce tak spokojne, piękne i pełne natury. Można tutaj spacerować, pływać, jeździć na rowerze, rolkach, leżeć na trawie, pływać łódką, zimą jeździć na łyżwach i wiele innych rzeczy.

IMG_0334ddd

Central Park totalnie mnie zafascynował. Spędziliśmy ze sobą całe dwa dni i mogę stwierdzić, że się zakochałam! Wszystkie sceny jakie widzieliście w filmach, które miały miejsce w Central Parku dzieją się tutaj naprawdę. Młodzi chłopacy grający w futbol, ludzie leżący pod drzewami, wyprowadzacze psów, właściciele rzucający psiakom frisbee, masa biegaczy, kobiety w szpilkach i garsonkach jedzące lunch, grupy ludzi ćwiczących razem itd..

IMG_8753sss

Central Park jest ogromny. Ma kilka jezior, całą masę dróg spacerowych, ulice dla biegaczy i rowerzystów, green area, gdzie można odpocząc, poleżeć na trawie, zjeść śniadanie, pograć w piłkę. Na terenie parku znajdują się także: ZOO, Ogród Szekspirowski, Pole Truskawkowe, Zamek Belvedere, Conservatory Garden, jezioro, gdzie mieszkają żółwie czy gdzie można wypożyczyć łódkę a także całą masę innych miejsc: fontanny, pomniki itd.

DCIM100GOPROG0085229.

Powyżej Pole Truskawkowe, gdzie znajduje się mozaika na cześć Johna Lennona. To tutaj tysiące fanów przyjeżdża oddać hołd swojemu idolowi. Obok na ławce gra na gitarze mężczyzna, który śpiewa również piosenki Beatlesów. Niesamowity klimat!

IMG_0393

Powyżej jedno z moich ulubionych miejsc w Central Parku czyli jezioro pomiędzy Polem Truskawkowym a Loeb Boathouse (czyli miejscem, gdzie można wypożyczyć łódki). To tutaj zobaczycie masę żółwi! Poniżej jeszcze kilka zdjęć z tego obszaru…

kkk

DSC00039kk

DSC00037sss

DSC00033sss

IMG_8685ddd

Widoczna na zdjęciu altanka, to miejsce gdzie ludzie biorą śluby. Trafiliśmy na dwie starsze pary, które tylko w obecności świadków zawierały związek małżeński.

IMG_0342ddd

To miejsce, ubiór państwa młodych, urzędnik mówiący niczym ze starej baśni – to wszystko sprawiło, że przeniosłam się do zupełnie innego świata. Coś niesamowitego! Chociaż zdarzyło nam się także trafić na parę, która zawierała w Central Parku związek małżeński w normalnych ubraniach (jeansach i t-shircie). ^^

DCIM100GOPROG0075219.

DCIM100GOPROG0055178.

IMG_8704kkk

DCIM100GOPROG0065198.

DSC00045kkk

DSC00044sss

Powyżej to samo miejsce od drugiej strony, gdzie mozna wypożyczyć łódki. Widok, czyli pary okazujące sobie czułość na wodzie – tylko dla romantyków! :)

IMG_0383ddd

Tak jak wspomniałam każdy ma tutaj „swoje miejsce”. Nikt nie przeszkadza biegaczom, rowerzystom czy pieszym. Woda w Nowym Jorku jest zdatna do picia, dlatego też co chwilę są porobione małe wodopoje, z których można pić (jak na filmach!). Wody tutaj się nie oszczędza. Cały park non stop jest podlewany a zieleń aż bije po oczach! :)

IMG_8607ddd

IMG_8629kkk

Drugim moim ulubionym miejscem jest zdecydowanie The Great Lawn czyli po prostu zielona trawa, na której można się relaksować, uprawiać sport czy zjeść śniadanie (o czym zawsze marzyłam!).

DSC09996sss

IMG_0420

IMG_0228ddd

DSC00029sss

Wiecie, że w Central Parku znajduje się także pomnik Władysława Jagiełło?!

IMG_8675ddd

Kolejną ciekawostką jest to, że możesz „zaadoptować” ławkę w Central Parku. Niestety, taka przyjemność do tanich nie należy (nie wiem ile w tym prawy ale wyczytałam, że ponad 7000 dolarów!). O co chodzi? O to, że na metalowej tabliczce na ławce można zamieścić własny tekst. Miałam wielką frajdę chodząc i czytając poszczególne tabliczki. Na jednych ludzie wyznawali sobie miłość, na innych były tylko inicjały, jeszcze inne były życzeniami urodzinowymi lub tak jak wyżej – ku pamięci. Coś pięknego!

IMG_0388

Wyprowadzaczy psiaków jest cała masa! Obydwoje z mężem kochamy psiaki, dlatego uwielbialiśmy obserwować takie widoki. Przesłodkie, prawda?

DSC00038sss

Momentami Central Park wyglądał jak dzika dżungla!

IMG_8673sss

Jeszcze kilka widoków z zamku Belvedere…

DSC00032sss

DCIM100GOPROG0045172.

… i poniżej widok na zamek.

DSC09998sss

Mam nadzieję, że po tych kilku zdjęciach zapragneliście odwiedzić Central Park :) Dla mnie to miejsce ma niesamowitą duszę. A może już byliście i również Was tak oczarował?

NOWY JORK TELEFON

A już w następnej notce zabiorę Was do wysooookich wieżowców i muzeum 9/11 Memorial. Stay tuned!

Do następnego! :)