4 europejskie stolice w 3 dni? 5 jarmarków świątecznych w 5 państwach? A to wszystko małym nakładem finansowym? To możliwe! Jak? Przeczytajcie dzisiejszy post! Jakiś czas temu wpadliśmy z przyjaciółmi na pomysł wybrania się na jarmarki świąteczne i zaczęliśmy planować trasę. Po chwili zastanowienia wybraliśmy:

Poznań -> Berlin -> Praga -> Wiedeń -> Bratysława

*Wrocław nie był na naszej trasie od początku, dopiero w drodze powrotnej postanowiliśmy, że pojedziemy zobaczyć jeszcze jeden jarmark świąteczny.

berlin-001

Z Poznania do Berlina jest około 280 km co zajęło nam 3 godziny. Udaliśmy się w okolice Alexanderplatz, gdzie niedaleko siebie znajdują się dwa wielkie jarmarki (w sumie w Berlinie spędziliśmy 3/4 godziny).

IMG_5600

Z Berlina do Pragi jest około 350 km – dojechaliśmy zatem jeszcze tego samego dnia około 20:00. Zameldowaliśmy się w hostelu, który wcześniej zarezerwowaliśmy przez stronę booking (link do hostelu – klik) i ruszyliśmy na miasto. Jechaliśmy z przyjaciółmi, dlatego w hostelu zabukowaliśmy pokój czteroosobowy, co wyniosło nas 20 euro (za całą czwórkę!!!). Pokoik malutki, ale czysto, z prysznicem. Jarmark na rynku w Pradze jest przepiękny – nie wspominając o niesamowitej choince! Grzane wino za 50 koron i Trdelnik za 60 koron urzekły nas w 100%. Następnego dnia od rana zwiedzaliśmy Pragę (na Złotą Uliczkę trzeba przygotować 350 koron), zjedliśmy przepyszny obiad za 400 koron na cztery osoby (około 17 zł na osobę) i ruszyliśmy w drogę do Wiednia!

Nowy folder

Nowy folder2

Z Pragi do Wiednia jest około 309 km. W Wiedniu byliśmy wieczorem i spędziliśmy w nim około 3 godzin. To wystarczająco żeby zobaczyć to, na czym nam zależało. Również udaliśmy się na rynek,  wypiliśmy grzane wino, zjedliśmy kolację i ruszyliśmy do Bratysławy.

Nowy folder1

Z  Wiednia do Bratysławy jest około 80 km. W Bratysławie również mieliśmy nocleg w hostelu (klik) (pokój czteroosobowy z łazienką – 40 euro za całą czwórkę). Podobnie jak w Pradze, po zameldowaniu poszliśmy zobaczyć jarmarki, które nie są tak bogate jak w poprzednich miastach. Niemniej było na nich bardzo dużo ludzi – nie turystów, ale miejscowych. To tworzyło naprawdę fajny klimat :) Następnego dnia pojechaliśmy zwiedzić zamki w Bratysławie, zrobic zakupy i około godziny 13 ruszyliśmy w trasę do Wrocławia (jeżeli ktoś ma więcej czasu można jeszcze pojechać do Budapesztu – z Bratysławy to tylko trochę ponad 200 km).

Nowy folder3

Do Wrocławia dojechaliśmy około 18/19. Grzechem byłoby nie wstąpić na rynek, więc postanowiliśmy się zatrzymać i zobaczyć ostatni na naszej trasie jarmark! Wrocławski jarmark jest naprawdę przepiękny i w ogóle nie odbiega od tych za granicą! Śmiem nawet stwierdzić, że miał najfajniejszy klimat :) Musicie to zobaczyć! Nasz trip zakończyliśmy równo o połnocy, gdy dojechaliśmy do Poznania.

Nowy folder4

Nowy folder5

Podczas całego wyjazdu wydaliśmy 600 zł na paliwo i około 150 zł na wszystkie winiety. Noclegi wyniosły nas około 258 zł. Zatem trzydniowy trip wyniósł nas około 1010 zł (na osobę wychodzi po 260 zł). Oczywiście bez jedzenia i ewentualnych zakupów.

IMG_5850

To był krótki, ale naprawdę świetny trip. Odległości były na tyle małe, że nikt z nas nie był zmęczony – w dodatku udało nam się zobaczyć wszystko to (a nawet i więcej), co sobie zaplanowaliśmy. Może chociaż trochę Was zainspiruje i za rok ktoś z Was również zechce zobaczyć jarmarki świąteczne, albo tak po prostu wyskoczyć i zwiedzić dane miasto. Trzy godziny to mało, żeby zobaczyć cały Wiedeń, ale na zrobienie sobie tematycznego tripa, tak jak my to zrobiliśmy, to w zupełności wystarczy! :) Jeżeli macie pytania, to z chęcią odpowiem na nie w komentarzach :)

Do następnego!