Dzisiaj mam dla Was obiecany post o polecanych przeze mnie grach planszowych. Gry planszowe, to nie tylko rozrywka dla dzieci – wręcz przeciwnie! Nie ma nic lepszego niż zimowy, jesienny czy nawet letni wieczór spędzony na graniu z przyjaciółmi/rodziną. Przygotowałam dla Was listę moich ulubionych siedmiu gier (kilka słów na temat każdej z nich). Z chęcią też poznam Waszych ulubieńców – może wśród Waszych propozycji znajdę coś nowego?! Gotowi? W takim razie zaczynamy…!

1. PARTY TIME

Party Time, to świetna gra dla większej ilości osób, ponieważ należy podzielić się na drużyny. My, z przyjaciółmi tworzymy najczęściej drużynę kobiet na mężczyzn (wiadomo, kto wygrywa ^^). W grze chodzi o wyjaśnienie pozostałym graczom słów za pomocą innych wyrazów (takie słowne kalambury). Dodatkowe pola to pantomima, opisywanie znanych osób czy np. odnajdywanie rymów (w których jestem beznadziejna). Uwaga: gra wywołuje bóle brzucha – ze śmiechu oczywiście!

IMG_5144vvv

IMG_5145ccc

2. EGO

EGO, to gra pełna śmiechu, ale też kłótni – więc przygotujcie się na to ^^. Mierzymy się bowiem ze swoim ego odpowiadając na pytania. Pozostali gracze muszą odgadnąć naszą odpowiedź na dane pytanie, nasz sposób myślenia. Niektóre odpowiedzi naszych bliskich są zaskakujące, inne oczywiste. To co… chcesz sprawdzić jak dobrze znasz swoich przyjaciół?

IMG_5150ccc

IMG_5152ccc

3. DIXIT

Dixit, to fantastyczna, kreatywna gra planszowa z pięknie ilustrowanymi kartami, która polega na skojarzeniach. Narrator (czyli gracz, na którego wypada kolej) wybiera dowolne skojarzenie do swojej, wybranej karty nie pokazując jej innym. Pozostali gracze wybierają spośród swoich kart tę, która najbardziej pasuje do skojrzenia. Następnie gracz główny tastuje swoją kartę z kartami pozostałych graczy i rozkłada na stole. Pozostali gracze nie mając pojęcia kto dał jaką kartę (wiedzą tylko o swojej) muszą wskazać, która karta należała do narratora. Im więcej osób gra w grę tym lepiej. Gra otwiera naszą wyobraźnię i jest naprawdę lekka i przyjemna – mnie totalnie zaczarowała!

IMG_5156ccc

IMG_5157ccc

4. WSIĄŚĆ DO POCIĄGU – EUROPA

To dosyć długa, ale naprawdę wciągająca gra! W skrócie chodzi o to, aby ułożyć wylosowane przez siebie odcinki tras. W każdej kolejce zbieramy potrzebne nam karty do budowy trasy, a gdy uzbieramy dany odcinek możemy go wybudować. Brzmi łatwo i przyjemnie prawda? Tak jest, o ile kolejni gracze nie staną nam na drodze i nie zablokują trasy. Zdecydowanie uwielbiam tę grę!

IMG_5168ccc

5. POSTAW NA MILION

Na pewno kojarzycie program rozrywkowy w TVP 2 „Postaw na milion”. Zasady w grze planszowej są identyczne jak w programie w TV. Na start otrzymujemy milion, przed nami 8 pytań i tylko od nas zależy czy wygramy go, czy stracimy. Najlepiej gra się w kilka osób. Niektóre pytania są banalne, ale niektóre też bardzo trudne. Ja osobiście uwielbiam gry z pytaniami – można się z nich wiele nauczyć.

IMG_5171ccc

IMG_5174ccc

6. KOLEJKA

To gra, która przenosi nas do czasów PRL. Głownym zadaniem jest wysłanie swoich członków rodziny (pionków) do sklepu i kupienie wszystkich produktów z listy zakupów. Sęk w tym, że półki w sklepach są puste i dopiero po rozstawieniu pionków dowiadujemy się gdzie w danym dniu pojawia się towar. Najlepszą jednak częścią gry są przepychanki, czyli karty którymi możemy zmienić bieg wydarzeń (kupić coś bez stania w kolejce, wypchnąć kilka osób itd.). Może nie jest to najbardziej wciągająca gra na świecie, ale całkiem przyjemnie się w nią gra :)

IMG_5179ccc

IMG_5181ccc

7. MONOPOL

Tej gry chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ja swój Monopol mam już od dobrych kilku lat i od tych kilku lat cały czas w niego gram (to co, że zawsze przegrywam ^^). To taka typowa gra na dłuuuugi, zimowy wieczór.

IMG_5184ccc

Chociaż gry planszowe uwielbiam, to często też zamieniam je na gry karciane. A Wy lubicie grać w karty? Piszcie w komentarzach jakie gry polecacie! :)

Do następnego!