Kochani! Wracam do Was po krótkiej przerwie, z nową dawką energii i z całą masą nowych postów! Zanim wrzucę notkę z Portugalii, na którą tak czekacie (czyli relację + informacje praktyczne jak zorganizować taki wyjazd), to mam dla Was wpis na świeżo o mojej ukochanej Chorwacji. Co do „rozpiski” postów, to już jutro pojawi się post o Portugalii, następnie elegancka stylizacja, recenzja jedwabistych musów do ciała + konkurs, relacja z rejsu z Foreo, ulubieńcy miesiąca oraz sportowa stylizacja. Jak widzicie będzie się działo, dlatego zachęcam Was do odwiedzania bloga! Tymczasem dzisiaj kilka słów o tym za co kocham Chorwację.

Byłam już w kilku miejscach na ziemi, jednak ciągle najchętniej wracam tutaj – do południowej Dalmacji. Zawsze podkreślam, że południe Chorwacji jest najpiękniejsze i chociaż trzeba trochę dojechać, to zapewniam, że zdecydowanie warto. No dobrze, to co mnie tak urzeka? Zachęcam do lektury :) Enjoy!

1. Widoki

Góry, morze, zieleń (gaje oliwne, winnice, palmy, kaktusy), błękit wody – czego chcieć więcej? Chorwacja jest pięknie ukształtowana. Już sama trasa autostradą jest niezwykle malownicza, a widoki po prostu zapierają dech w piersiach!

Processed with VSCO with c3 preset

Processed with VSCO with c3 preset

Processed with VSCO with hb2 preset

2. Pogoda

W sezonie nie trzeba się bać o pogodę. Jasne, zdarzy się jeden dzień z burzą i deszczem, ale po dwóch godzinach wszystko przechodzi. W lecie temperatura zawsze jest wysoka.

Processed with VSCO with c3 preset

3. Bezpieczeństwo

Chorwacja, to jedno z tych państw, gdzie ciągle jest bezpiecznie. Nie musimy się obawiać wieczornych spacerów, spania w samochodzie, czy pozostawiania rzeczy bez nadzoru (np. karimat, ręczników na plaży). Ludzie są niezwykle przyjaźni i pomocni.

4. Cykady

Gdy po wyjściu z samochodu usłyszę ten dźwięk, to czuję się jak w domu! Nigdzie na świecie cykady nie dają tak pięknych koncertów <3

5. Owoce morza i wino

Jeżeli ktoś uwielbia owoce morza, to doświadczy tutaj totalnej uczty smakowej! Świeże ryby, małże, krewetki, kalmary, homary, ośmiornice, ostrygi – to istny raj! A wszystko prosto z morza! Podobnie jest z winem, do którego Chorwaci przywiązują ogromną wagę. Polecam wybrać się na półwysep Peljesać, który określa się mianem „Empire of Wine”.

Processed with VSCO with c3 preset

6. Morze

Morze Adriatyckie jest pełne niespodzianek. Poczynając od pięknych miejsc nurkowych, delfinów, które można wypatrywać z łodzi, koloru wody, który zachwyca na każdym kroku i czystości. Woda jest niezwykle przejrzysta, a kąpiel w niej to sama przyjemność.

img_9822

DCIM101GOPROG0937936. Processed with VSCO with k3 preset

7. Odległość od Polski

Na północ Chorwacji jest zaledwie 1000 km. Wystarczy dorzucić jeszcze 500 i jesteśmy w samym centrum Dalmacji. Chorwacja jest na wyciągniecie ręki dla każdego z nas. O tym, jak cenowo wychodzi dojazd możecie przeczytać tutaj.

img_9794

8. Ceny

Chorwacja cały czas pozostaje jeszcze przy swojej walucie. 1 Kuna, to około 60 groszy, więc jest tutaj stosunkowo tanio :) Więcej o cenach możecie przeczytać w mojej relacji klik.

9. Zachody słońca

W tym przypadku nie trzeba nic pisać – wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Mogłabym godzinami siedzieć i wpatrywać się w zachodzące słońce.

Processed with VSCO with c3 preset

Processed with VSCO with c3 preset

Processed with VSCO with c3 preset

img_4376

10. Gwiazdy na niebie

Nigdzie nie widziałam tylu gwiazd na niebie co tutaj. Ba! To właśnie w Chorwacji zobaczyłam największą liczbę spadających gwiazd w swoim życiu! I wiecie co… za każdym razem życzę sobie tego samego i nie boję się o tym powiedzieć, bo o marzeniach trzeba mówić głośno. Wierzę, że pewnego dnia będę miała tutaj swój mały domek.

hjnt6354

Jeżeli byliście w Chorwacji, to koniecznie podzielcie się ze mną swoimi odczuciami! :)

Do następnego!