Dzisiaj czas na kolejnych, książkowych ulubieńców. Nie ukrywam, że ostatnio miałam trochę mniej czasu na czytanie, ale w końcu udało mi się skończyć kilka nowych pozycji, ale też tych, które kiedyś zaczęłam i ich nie dokończyłam :) Zatem czas na kilka słów o książkach, które w tym miesiącu Wam polecam. Jest trochę o podróżach, o zwierzakach i o Bliskim Wschodzie. Gotowi? Zapraszam na wpis!

1. Australijczyk, Marek Niedźwiecki, klik

Uwielbiam wszystko co związane z podróżami. Uwielbiam zarówno albumy podróżnicze, reportaże jak i powieści o tej tematyce. Dzisiaj taki prywatny zbiór Marka Niedźwiedzkiego, który jest zakochany w Australii! W środku znajdziemy mnóstwo zdjęć i ciekawostek z tego kraju. Krótkie opisy i dużo zdjeć sprawiają, że książkę pochłonęłam w jeden wieczór. To taki bardziej album podróżniczy. Marek Niedźwiedzki w prosty, ale bardzo interesujący sposób opowiada o swoich przeżyciach, o zachwytach, o przygodach. I powiem Wam szczerze, że książka niesamowicie wciąga! Po przejrzeniu tych wszystkich pięknych miejsc nabiera się ochoty na podróż do Australii. Nie ukrywam, że jest to nasze kolejne marzenie, ale gwarantuję, że nawet jeśli nie myśleliście o tym odległym lądzie, to po przeczytaniu książki nabierzecie takiej ochoty! :) Obowiązkowy album dla każdego podróżomaniaka! :)

Processed with VSCO with hb2 preset

Processed with VSCO with hb1 preset

2. Duchowe życie zwierząt, Peter Wohlleben, klik

Na początku było „Duchowe życie drzew”, o którym też Wam już pisałam. Gdy tylko dowiedziałam się, że autor wypuszcza kolejną książkę, tym razem o zwierzakach, to czekałam na nią z niecierpliwością. Miałam ją już w dniu premiery i wiecie co… nie zawiodłam się. Po pierwsze kocham naturę, kocham zwierzęta i ich obserwacja, oraz obcowanie z nimi jest dla mnie niesamowicie interesujące. Po drugie książka wciąga. Jest w niej dużo tekstu, ale język jest prosty. Zamawiając wydanie ilustrowane będzie też trochę naprawdę pięknych kadrów, Autor opierając się na wielu badaniach i obserwacjach przedstawia nam zachowania zwierząt i pokazuje, że mają też swoją duchową stronę. Książka opowiada nam niesamowite historie zwierzaków: historie o przyjaźni, miłości, radości ale też smutku i gniewie. Po trzecie, nie można też wszystkiego w niej brać śmiertelnie poważnie. Niemniej myślę, że wszystkim miłośnikom przyrody zdecydowanie przypadnie ona do gustu! :)

Processed with VSCO with hb2 preset

3. Sekrety księżniczki, Jean Sasson, klik

Tym razem przechodzimy do trochę innej tematyki. Sekrety księżniczki, to zwierzenia saudyjskiej księżniczki, która zdradza nam jak wygląda życie współczesnych muzułmanek. Opowiada o tym jak w dzisiejszych czasach są traktowane kobiety na Bliskim Wschodzie: jak są karane za nieposłuszeństwo, jak żyją w poligamii, jak broni się im jakiejkolwiek edukacji itd. Wiele rzeczy ciężko zrozumieć nam, ludziom spoza muzułmańskiego świata. Temat jest niezwykle na czasie, jest interesujący, ale niekiedy (a raczej bardzo często) te historie są poruszające i wstrząsające. Z drugiej zaś strony pokazują też niesamowitą siłę kobiet i determinację do spełniania marzeń. Co prawda ja od dawna interesuję się tym tematem, ale uważam, że każda z nas, każda z kobiet powinna ją przeczytać.

Processed with VSCO with hb2 preset

4. Między światami. Moje życie i niewola w Iranie., Roxana Saberi, klik

Na koniec książka, którą czytałam na dwa razy. Na początku nie mogłam przebrnąć przez pierwsze rozdziały i ją odłożyłam. Po kilku miesiącach wróciłam do niej i przepadłam. Niesamowita i wstrząsająca historia amerykańskiej dziennikarki, która została oskarżona o szpiegostwo. Została aresztowana w Iranie, była torturowana i skazana na 8 lat więzienia. Książka jest po prostu niesamowita. Zawiera bardzo realistyczne opisy, autorka opisuje każdy drobny szczegół. Jest przerażająca, ale z drugiej strony niesamowicie motywująca. Opowiada o walce o wolność, godność i po raz kolejny porusza temat siły kobiet. Porusza też ważny temat jakim są prawa człowieka oraz pokazuje też kontrasty życia w Iranie, różnice kulturowe. Jest naprawdę interesująca. Jeżeli lubicie literaturę faktu (ja uwielbiam), to na pewno Wam się spodoba! Chociaż nie ukrywam, łatwa nie jest.

Processed with VSCO with hb2 preset

A Wy, co ostatnio przeczytaliście? :)

Processed with VSCO with hb2 preset

Do następnego!