Dzisiaj mam dla Was moich trzech, książkowych ulubieńców z ostatniego miesiąca! A w nich… przygodowa powieść, która spodoba się każdej podróżniczce żądnej przygód. Prawdziwa historia mężczyzny, w którym żyły 24 osobowości! A na koniec trochę motywacji prosto z naszej polskiej krainy :) Przekonajcie się sami i sprawdźcie czy któraś z pozycji Was zainteresuje. Enjoy!

1. Angielka, Katherine Webb, klik

Zaczynamy od książki, która przenosi nas do 1958 roku. Opowiada o młodej archeolożce Joan, która wyrusza do Arabii zbadać pustynny fort. Oman okazuje się jednak dla niej nie być tak łaskawy jak myślała… Młoda kobieta zostaje wplątana w wir przygód niekoniecznie tych bezpiecznych i „miłych”. To powieść przygodowa z wątkiem sensacji. Na początku dosyć powoli się rozkręca, ale potem… każdy kolejny rozdział wciąga coraz bardziej! Pisana jest przyjemnym językiem, czyta się ją bardzo szybko, a w dodatku momentalnie wczuwamy się w rolę głównej bohaterki. Jest też wątek kulturowy i podróżniczy, a także miłosny! Idealna pozycja na wakacyjne popołudnie. W końcu przenosimy się na pustynię! ;) Na koniec wspomnę Wam, że to jedna z tych książek, po której skończeniu nasuwają się różne refleksje – ale to sami ocenicie. Z pełną odpowiedzialnością bardzo Wam ją polecam :)

Processed with VSCO with hb2 preset

2. Człowiek o 24 twarzach, Daniel Keyes, klik

Czas na mój absolutny hit z tego miesiąca. Książka, od której dosłownie nie mogłam się oderwać. Billy Milligan – najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości w dziejach. Doznania i emocje podczas czytania tej książki potęguje fakt, że jest to prawdziwa historia. Historia mężczyzny, w którym żyły jednocześnie 24 osoby. Jak to możliwe? Jak żyć z tak ciężkim przypadkiem rozszczepienia osobowości? Odpowiedzi znajdziecie czytając tę pozycję. Wyobraźcie sobie, że Billy nagle zmieniał się w mężczyznę z zupełnie innym akcentem, mówił piskliwym głosem jak dziewczynka, czy chodził na kolanach i zachowywał się jak mały chłopiec. Czasami podczas czytania aż nie mogłam uwierzyć w to wszystko. Zatrzymywałam się, myślałam. Książka, a raczej historia tego mężczyzny wywołała we mnie sporo emocji. Z jednej strony niedowierzanie, z drugiej przerażenie. Ale jednak polubiłam Billego i niektóre z jego osobowości… dziwne… Już w trakcie czytania książki zaczęłam przeglądać artykuły w internecie na temat osobowości wielorakiej. Jak skończyła się historia Billego? Musicie przeczytać książkę :) Ja ze swojej strony bardzo Wam ją polecam. Niezwykle interesująca, a przy tym pisana prostym językiem. Sporo naukowych rzeczy opisywanych jest w bardzo przystępny sposób. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że trwają prace na ekranizacją książki! W roli głównej Leonardo Di Caprio. Także szybko przeczytajcie książkę, aby  być w temacie! I teraz… czekamy na film! :)

Processed with VSCO with hb2 preset

3. Jakoś to będzie. Szczęście po polsku, opracowanie zbiorowe,  klik

Ile razy zdarzyło Wam się powiedzieć „Jakoś to będzie”? Bo zdarzyło się, prawda? Książka pokazuje czym dla nas, dla Polaków jest szczęście. Opowiada o naszych narodowych cechach, które wbrew pozorom sprawiają nam radość. Jest to np. gościnność, przywiązanie do rodziny, narzekanie ^^, pracowitość czy przywiązanie do tradycji. I chociaż jako naród często na początku narzekamy na coś, to jednak potem niemożliwe staje się możliwe. Wszystko się układa, bo wierzymy, że jakoś to będzie!  Książkę traktuję lekko z przymrużeniem oka, ale jest to na pewno przyjemna pozycja do czytania. Wiele ciekawostek, anegdot, ładna szata graficzna. Pozycja zdecydowanie na plus :) „Skandynawowie mają swoje hygge, Japończycy ikigai, a Polacy… jakoś to będzie.”!!! :)

Processed with VSCO with hb2 preset

A Wy, co przeczytaliście w ostatnim miesiącu? :)

Do następnego!