Od stycznia systematycznie kupowałam książki przedstawiające sylwetki naszych polskich himalaistów. Temat gór bardzo mnie zainteresował, a biografie lubiłam od zawsze :) Od czasu, gdy pokazałam pierwszą książkę dopytywaliście się o recenzję tych pozycji. W końcu udało mi się skończyć ostatnią pozycję, więc dzisiaj czas na kilka słów o każdej z nich. Nareszcie mogę Wam powiedzieć kilka słów o tym, co mnie urzekło, która pozycja jest godna polecenia, i którą przeczytałam migiem, a która się trochę ciągnęła. To co, gotowi? :) Enjoy!

1. „Spod zamarzniętych powiek”, Adam Bielecki i Dominik Szczepański

Na początku muszę wspomnieć, że trzy pierwsze pozycje czyli książka Adama Bieleckiego, książka o Kurtyce i Kukuczce, zostały wydane przez to same wydawnictwo. Dlaczego o tym mówię? Do mnie bardzo przemawia wydanie tych książek: piękne oprawy, dużo zdjęć w środku, duże litery (dzięki czemu szybko się czyta). Książka Adama była pierwsza, po którą sięgnęłam i z czystym sumieniem mogę Wam powiedzieć, że…. nie mogłam się od niej oderwać! Czytałam wszędzie i o każdej porze. Kilka razy śmiałam się na głos np. wtedy gdy czekał w korku latem pod samym szczytem K2, a kilka razy powtarzałam w duchu: „Wow!” jak np. szedł pionową ścianą czy torował drogę nie wiedząc czy nie ma pod nim żadnych szczelin. Plusem jest fakt, że przy niektórych opisywanych, historiach mamy również QR kody, które po zeskanowaniu telefonem przenoszą nas do filmików Adama na YT, które kręcił w górach. Dzięki temu ta cała historia jeszcze bardziej nas wciąga. Książka fantastyczna, szybko się czyta, narratorem jest sam Adam, dzięki czemu możemy go lepiej poznać. Pokazuje nam jak silne może być pragnienie podążania za marzeniami. Ile pracy i poświecenia trzeba włożyć w dążeniu do pasji. Dużo śmiechu i jakieś takiej dobrej energii płynie z tej książki. Polecam!!!

Processed with VSCO with a6 preset

2. „Kurtyka. Sztuka wolności”, Bernadette Mcdonald

Wojciech Kurtka, to wspaniała i interesująca osobowość. Książka przedstawia jego życie od samego początku – to taka typowa biografia. Książka nie porwała mnie aż tak jak powyższa pozycja, ale może dlatego, że tutaj narratorem nie jest sam wspinacz. Początek trochę mi się dłużył, ale sama jego historia jest niezwykle motywująca i inspirująca. Pokazuje jak ważne jest życie w zgodzie z samym sobą. Historia Wojtka Kurtyki jest o tyle piękna, że pokazuje jak krok po kroku realizował on swoje cele. Bez żadnej presji, bez prześcigania się, zawsze wiedział kiedy odpuścić. Pozycja jest zdecydowanie godna polecenia, czytało się szybko, a opisy gór sprawiają, że czujemy się jakbyśmy tam byli – dosłownie!!! Moim zdaniem zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję!

Processed with VSCO with a6 preset

3. „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

Jerzy Kukuczka – chyba każdy chociaż raz usłyszał to imię i nazwisko, prawda? Otóż jest ono znane na całym świecie! Czas więc na kolejną pozycję, którą czyta się naprawdę szybko i z dużym zaciekawieniem. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście, to moim zdaniem obowiązkowa pozycja nie tylko dla fanów gór, ale dla wszystkich osób. To niesamowite dowiedzieć się jak w czasach PRL-u funkcjonował świat alpinizmu i himalaizmu. Nie było sponsorów, nie było takiego sprzętu jak dzisiaj, a jednak niesamowite osiągnięcia Kukuczki i opisywane w książce historie pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Z książki dowiemy się o tym co kierowało Kukuczką w osiąganiu szczytów, co poświęcał, jakie miał ambicje, dowiemy się, że miał dosyć złożoną osobowość i trudne cechy. Był jednak zdecydowanie niesamowitym autorytetem w podążaniu za własnymi marzeniami. Zdjęcia w książce dodatkowo potęgują doznania – ja jestem zachwycona i wszystkim polecam!!! :)

Processed with VSCO with a6 preset

4. „Ja, Pustelnik. Autobiografia”, Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski

Czas na historię Piotra Pustelnika, którego bardzo polubiłam. Miał kłopoty ze zdrowiem, miał unikać sportu i dopiero w wieku 39 lat zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik! Z czasem zdobył wszystkie – czternaście ośmiotysięczników. W swojej książce opisuje jak trudno odpuścić będąc tuż pod szczytem. Opisuje o tym co dzieje się w głowie u podnóża szczytu. Jak reaguje umysł i ciało człowieka. Jak przełamywać lęki i walczyć z samym sobą. Jak w końcu odpuścić i żyć… Za każdym razem podkreślał, że w górach się bał. Dlatego ta książka jest niesamowicie szczera i autentyczna. To bardzo motywująca historia. Mimo, że to klasyczna autobiografia, to nie było ani momentu, kiedy by mi się ta książka dłużyła. Czytałam z zapartym tchem. Tutaj również pojawiają się zdjęcia, które urozmaicają opisy i są fajnym poglądem na niektóre opisywane sytuacje. Jeżeli nie znaliście wcześniej Piotra, to koniecznie sięgajcie po tę książkę! Jeżeli znacie jego postać, to…. tym bardziej ją przeczytajcie! :)

Processed with VSCO with a6 preset

5. „Broad Peak. Niebo i piekło”, Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński

O tragedii na Broad Peak było bardzo głośno w 2013 roku. To wtedy ze szczytu nie wrócił Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. W książce Adama Bieleckiego możemy przeczytać jak to wyglądało z jego perspektywy. Jak rozmawiał z umierającym przyjacielem przez radio i co wtedy czuł. Książka „Broak Peak. Niebo i piekło” przedstawia te wydarzenia od samego początku – od momentu gdy powstał plan wyprawy na Broad Peak, aż po tragiczne wydarzenia. W książce przedstawione są także szczegółowo wszystkie osoby, biorące udział w wyprawie. Wypowiadają się bliscy i osoby stricte związane z całą akcją. Jest też analiza tego co działo się po tragedii i analiza świata himalaizmu i alpinizmu. Książka pokazuje co kieruje ludźmi, którzy wybierają „życie w górach”, ale najważniejsze, to pokazuje, że nikt, kto nie był w podobnej sytuacji nie ma prawa oceniać drugiego człowieka. Tam, w górze, jest zupełnie inaczej, tam życie toczy się po swojemu, tam góra dyktuje warunki. Książka fajna i warta uwagi, ale dosyć ciężko mi się ją czytało. Momentami się dłużyła – jest tutaj dużo analizy. Polecam sięgnąć po nią dopiero po przeczytaniu wszystkich podanych pozycji – wtedy będziecie w temacie i sami stwierdzicie czy Was „porwie” :)

Processed with VSCO with a6 preset

Na koniec książka, którą przeczytałam już dawno i może nie jest to klasyczna historia wspinaczki, nie przedstawia ona sylwetki wybitnego himalaisty, ale jest to książka o przesuwaniu swoich granic. Mowa tutaj oczywiście o mojej ogromnej inspiracji czyli Martynie Wojciechowskiej. Książka opisuje zmagania Martyny w drodze na Mount Everest, ale również niesamowicie motywuje do codziennego życia. W końcu dla każdego przesuwanie własnych granic wiąże się z czymś innym. Książkę uwielbiam i przeczytałam ją już dwa razy! :)

Processed with VSCO with a6 preset

Gdybym miała wybierać, to chyba najbardziej wciągnęła mnie książka Adama Bieleckiego i Piotra Pustelnika. Następnie książka o Jerzym Kukuczce. W następnej kolejności książka o Wojtku Kurtyce i na koniec „Broad Peak. Niebo i piekło”. Martyny nie uwzględniam, bo to absolutnie obowiązkowa pozycja jeśli chodzi o codzienną motywacje. A Wy, możecie polecić jakieś książki o tematyce gór? Szukam nowych inspiracji :)

Do następnego!