Bardzo często pytacie nas czym robimy zdjęcia (zwłaszcza w podróży). Prosicie też o polecenie aparatu, który jest mały, z którym każdy sobie poradzi, i który będzie robić dobre zdjęcia. Dlatego dzisiaj kilka słów właśnie o tym. Zacznę może od tego, że my na co dzień używamy aparatu Canon 5D Mark III. Do zdjęć stylizacji czy portretów używamy obiektywu 50 mm f/1.4, a do zdjęć krajobrazu (w podroży) używamy 16-35 f/2.8L II USM (również marki Canon). Do zdjęć które robiliśmy na safari używaliśmy teleobiektywu, ale na ten moment nie będę się już w to zagłębiać. Jest to profesjonalny sprzęt, którym aż szkoda robić zdjęcia na trybie automatycznym (a ja np. przyznaje się do bicia, że nie umiem robić zdjęć na ustawieniach manualnych ^^). Wy często prosicie o polecenie czegoś co jest małe, poręczne, co można wyciągnąć i za jednym kliknięciem zrobić fotkę, dlatego…

Facetune_15-01-2019-18-21-45

…dlatego chcę Wam polecić aparat, który kupiliśmy przed wyjazdem na Kilimandżaro. Było oczywiste, że nie będziemy dźwigać na szczyt ciężkiej lustrzanki i obiektywów. Chcieliśmy, żeby aparat był lekki, zmieścił się do kieszeni, robił dobre zdjęcia i miał w sobie wi-fi (żeby można szybko przesłać zdjęcie na telefon). Sporo osób polecało nam aparat marki Olympus OMD MARK III. Jest to aparat z wymiennymi obiektywami (w zależności od tego czego oczekujemy).

IMG_0822

Ma kilka automatycznych ustawień, które pomogą Wam zrobić dobre zdjęcie nawet przy słabym świetle. Wyciągacie, klikacie i voila… zdjęcie zrobione. I chociaż ja jestem bardzo wymagająca jeśli chodzi o zdjęcia, to jak na taki mały aparacik, który można zabrać wszędzie, i którym można robić zdjęcia na trybie automatycznym, to Olympus jest świetny. Plusem jest to, że można w nim ustawić wielkość zdjęć na RAW. Plusem jest także to, że ma wbudowane wi-fi i w ciągu kilku sekund możemy przesłać zdjęcie na telefon. Za chwilę wrzucę Wam przykładowe zdjęcia, które zostały wykonane aparatem.

Facetune_15-01-2019-18-21-56

Jeszcze tylko chciałam się zatrzymać na obiektywach. My mamy trzy różne i dzięki temu mogę Wam polecić to, co według mnie najlepiej sprawdzi się w podróży. Zacznijmy od tego, że my kupiliśmy aparat w zestawie z obiektywem 14-42 mm IIR. Ma dobry zoom (możliwość przybliżenia). I jeżeli zakupicie taki zestaw, to na pewno będziecie zadowoleni. My jednak najczęściej używamy innego obiektywu: M.ZUIKO ED 9-18mm f/4.0-5.6 – ma szerszy kąt widzenia co zdecydowanie bardziej nam odpowiada. Porównując te dwa obiektywy bez zastanowienia wybieram drugi, ale niestety jest droższy. Zatem jeżeli macie ograniczony budżet a szukacie czegoś dobrego, to ten pierwszy zestaw na pewno Was zadowoli. Jeżeli jednak możecie sobie pozwolić na zakup tego drugiego obiektywu, to na pewno zobaczycie różnicę w zdjęciach.

Jest to dobry aparat do zdjęć w podróży, do uwieczniania codziennych chwil, do krajobrazów jak i ludzi :) Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia wykonane aparatem Olympus OMD E-M10III + obiektywem 9-18mm f/4.0-5.6 bez żadnych filtrów (zgrane prosto z aparatu).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poniżej zdjęcia wykonane również tym zestawem tylko już obrobione w Lightroom (zabawa światłem i kontrastem).

Desktop-002

Desktop2-001

Desktop1-001

Muszę Wam też wspomnieć o tym, że sporo zdjęć w podróży robimy także telefonem (iPhone 8 plus), który oczywiście ma inny kąt widzenia, ale jeśli chodzi o jakość to również w wielu przypadkach daje radę (co zapewne widzicie tutaj czy na moim IG). Zatem jeżeli nie wystarcza Wam telefon, a nie chcecie inwestować w taki pro sprzęt, to polecany przeze mnie aparat będzie strzałem w dziesiątkę.

A jeżeli macie jakieś pytania, które zdjęcie zostało czym wykonane itd. to piszcie śmiało! ☺️

Do następnego!