Prosiliście mnie ostatnio by zrobić wpis na temat: o czym warto pamiętać przed każdą podróżą. To bardzo fajny temat, bo przy całym tym przedsięwzięciu jakim jest planowanie wyjazdu niektóre rzeczy mogą nam wypaść z głowy. Dlatego dzisiaj w kilku punktach przypominam Wam o tych najważniejszych rzeczach, które czasami mogą okazać się banalne, ale uwierzcie mi: są bardzo ważne!

1. Ważność dokumentu

Na początku powinniście sprawdzić czy macie ważny paszport lub dowód (w zależności gdzie lecicie). Uwierzcie mi: to nie jest wcale tak oczywista rzecz. Druga kwestia, to do kiedy jest ważny ten dokument. W większości krajów nasz paszport musi być ważny przez 6 miesięcy od daty wjazdu (np. Kenia, Izrael, Australia, Tajlandia itd.), ale już np. do Nowej Zelandii czy Tunezji wystarczy, że będą to 3 miesiące. Mówię o tym, bo często tylko patrzymy czy nasz dokument jest ważny, ale w momencie gdy wybierzemy się np. do Kenii a nasz paszport będzie miał tylko miesiąc ważności, to możemy mieć problemy z wjazdem.

AAA93CA9-2977-4FC9-B625-1D57528256BF

2. Wiza

Kolejny punkt, który warto sprawdzić, to czy potrzebujemy do danego kraju wizę. Jeżeli podróżujemy po Europie, to oczywiście nie interesuje nas ta kwestia. Jeżeli jednak lecimy gdzieś dalej, to warto sprawdzić tę informację tutaj – klik. Czasami by uzyskać wizę wystarczy złożyć wniosek online lub opłacić ją na lotnisku. Czasami jednak potrzeba więcej zachodu: należy złożyć wniosek i wybrać się do Ambasady/Konsulatu (np. Stany Zjednoczone czy Namibia). Sprawdzajcie na bieżąco informacje, bo może się okazać, że do danego kraju akurat znieśli wizy i nie musimy  w ogóle się tym przejmować.

A43FED57-8B28-491B-953F-9BC583B680B7

3. Prawo jazdy

W wielu miejscach na świecie wystarczy nasze europejskie prawo jazdy. Są jednak miejsca, gdzie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. My potrzebowaliśmy takie w Nowej Zelandii i Namibii. Międzynarodowe prawo jazdy może uzyskać każdy, kto ma ważne swoje prawo jazdy. Wyrabia się je w starostwie powiatowym. Składamy wniosek, uiszczamy opłatę (35,50) i czekamy 3 dni na wydanie (jest ważne 3 lata). Trzeba też pamiętać, że w zależności od tego gdzie się wybieramy możemy potrzebować międzynarodowe prawo jazdy zgodne z Konwencją Wiedeńską lub z Konwencją Genewską (tutaj znajdziecie info na temat krajów i danej konwencji – klik).

5453AF5C-6F84-4E41-8047-7E806F59864D

4. Szczepienia

Generalnie większość szczepień jest tylko zaleceniem. Zatem warto przed egzotyczną podróżą wybrać się do lekarza medycyny podróży, który podpowie nam na co warto się zaszczepić. Są jednak miejsca na świecie (przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej), gdzie szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest wymagane i obowiązkowe. Wybierając się do tych miejsc musimy takie szczepienie mieć. My lecąc do Senegalu i Gambii potrzebowaliśmy taką żółta książeczkę szczepień, ale np. do Tanzanii już nie. Najlepiej sprawdzić sobie te szczepienia tutaj – klik.

938CDB6D-7A53-4DF3-A905-CC3BA5F836DA

5. Ubezpieczenie / Karta EKUZ

Jeżeli podróżujemy po Europie, to zdecydowanie warto mieć ze sobą kartę EKUZ. Pozwala ona korzystać nam ze świadczeń zdrowotnych na terenie kraju, w którym przebywamy. Wszystkie informacje jak ją wyrobić znajdziecie tutaj – klik. Niemniej karta EKUZ, to tyko doraźna pomoc. My zawsze i tak wykupujemy ubezpieczenie na dany wyjazd i to moim zdaniem każdy powinien zrobić – polskie firmy ubezpieczeniowe oferują nam szereg najróżniejszych ofert. Jeśli natomiast wybieramy się np. do Stanów Zjednoczonych, gdzie służba zdrowia jest bardzo droga, to warto rozważyć ubezpieczenie miejscowe (które Wam polecałam w tym wpisie – klik). No i ostatnia rzecz: jeżeli wybieracie się w podróż i planujecie spędzić ją na aktywnościach sportowych (żagle, narty, wspinanie itd.), to warto wykupić specjalne ubezpieczenie (takie klasyczne pakiety obejmują wyjazd bez uprawiania sportów).

Dodalibyście coś od siebie?

Ja dodam jeszcze mniej formalny punkt, ale warto sprawdzić również pogodę i klimat danego miejsca! Pogoda w różnych miejscach w danym kraju może być totalnie różna. My lecąc do Los Angeles mieliśmy 25 stopni, jednak jadąc dalej np. do Parku Sekwoi czy Wielkiego Kanionu temperatura sięgała 10 stopni. Natomiast w Bryce Canyon była równa zeru. Byliśmy na to świetnie przygotowani właśnie dlatego, że wcześniej sprawdziliśmy pogodę. Jeżeli wybieracie egzotyczną destynację, to sprawdzajcie też jaki w danym miesiącu jest aktualnie klimat: czy to pora deszczowa, czy sucha, czy jest sezon czy nie. Poza sezonem będzie taniej, ale i niektóre atrakcje mogą być zamknięte. Warto poświęcić chwilę by to sprawdzić.

80876D74-0F49-4F05-B3D2-C2479FD81982

Kolejny post o wskazówkach podczas planowania podróży już niedługo! Będzie o tym na co warto zwrócić uwagę przy rezerwowaniu samochodu i noclegów.

Do następnego!