Uwielbiam damskie garnitury. Zarówno te dopasowane, eleganckie jak i te bardziej casualowe. Pokazywałam Wam się w nich na blogu już wielokrotnie i nie ukrywam, że naprawdę często po nie sięgam. Co prawda moja dzisiejsza stylizacja to nie komplet, ale mam wrażenie że marynarka idealnie komponuje się ze spodniami i dzięki temu powstał nam idealny, garniturowy look. Postawiłam na szersze spodnie i marynarkę oversize – dzięki temu mamy niezobowiązującą, casualową wersję. Szpilki nadają nutki elegancji, ale bez problemu założyłabym też do tego zestawu sportowe buty.

I pomyśleć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety nie mogły sobie pozwolić na taką swobodę w ubieraniu. Damski garnitur? Oversize? Szerokie spodnie u kobiety? W ogóle spodnie u kobiety? No Way! Początek XX wieku to pierwszy ważny krok dla kobiet. Kobiety podejmują sporo „męskich” zawodów więc sięgają też po „męskie ubrania”. Ma to jednak miejsce tylko w takich właśnie przypadkach. W latach 30 sporo znanych i lubianych kobiet sięga po długie spodnie i męskie marynarki, jednak cały czas uchodzi to za mocno kontrowersyjne. Co jakiś czas ktoś próbuje zrewolucjonizować świat mody, ale ciężko wyjść ludziom poza określone ramy, które obowiązywały od stuleci. Dopiero w latach 60 damski garnitur staje się codziennością – mimo że nadal w wielu kręgach uznawany jest za nietaktowny. W 1966 roku YSL prezentuję słynny „Le Smoking”. Ale nie myślcie, że wszyscy tak chętnie przyjęli tę propozycję. Walka o swobodę w ubiorze kobiet nadal trwała i miały na nią wpływ nie tylko domy mody, ale też mnóstwo znanych osobistości i polityczek.

Dzisiaj mamy niesamowitą swobodę w modzie. Czuję ogromną wdzięczność za to, że były kobiety, które chciały więcej, które nie bały się walczyć o swoje, które nie chciały być zamknięte w określonych ramach. Dzięki temu możemy dziś nosić to, w czym dobrze się czujemy niezależnie czy są to długie spodnie, oversizowe koszule, szorty czy dopasowane spódniczki i zwiewne sukienki.

A Wy, macie jakiś damski garnitur w swojej szafie? :)

top – besmart

marynarka – bynamesakke

spodnie – zara

torebka – bagme by smola

buty – zara

okulary – wokularach (marka senja)

naszyjnik z kryształem – jumeirah by izabella budryn

naszyjnik z oczkiem – tiffany&co

Do następnego!