Uwielbiamy planszówki! To świetna forma spędzania wolnego czasu! Potrafimy spędzić przy nich z przyjaciółmi czy całą rodziną dobrych kilka godzin. Gwarantują dużo śmiechu, rywalizację i w wielu przypadkach pobudzanie kreatywności! :) Dlatego też dzisiaj mam dla Was moje TOP 10 ulubionych gier planszowych na długie wieczory – i nie tylko!

Koniecznie wpiszcie w komentarzu swoje ulubione gry – będziemy mieć fajną bazę do wyszukiwania nowych planszówek! :)

1.WSIĄŚĆ DO POCIĄGU

To bardzo prosta i przyjemna gra nie tylko dla fanów podróży! :) W grze należy stworzyć trasy kolejowe pomiędzy poszczególnymi destynacjami. Należy zbierać karty, które pozwolą nam przemierzać poszczególne odcinki. Za każdą ułożoną trasę mamy punkty, ale uwaga….! Ktoś może nam zablokować drogę, więc przyda nam się też dokładne analizowanie przebiegu gry i czasami podejmowanie ryzyka :)

2. CLUEDO wersja: HARRY POTTER

Cluedo, to detektywistyczna gra, w której metodą dedukcji musisz odpowiedzieć na trzy pytania: KTO? CZYM? GDZIE? Osoba, która do tego dojdzie wygrywa. Należy jednak uważać, bo ktoś może chcieć nas oszukać, odwrócić uwagę lub wprowadzić mały zamęt. W tej grze trzeba być czujnym, wszystko analizować i… znaleźć swoją metodą zapisków ^^ No i bardzo Wam polecam właśnie tę wersję z Harrym Potterem. My, często gramy całą rodziną, a że wszyscy jesteśmy fanami Harrego, to mamy niezły ubaw!

3. PARTY TIME

Absolutnie uwielbiam! Idealny wybór na imprezowy wieczór z przyjaciółmi. Im więcej osób, tym lepiej. Gra gwarantuje ból brzucha od śmiechu. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza dojdzie do mety. Zadania, które trzeba wykonać po drodze? Wyjaśnienie graczom znaczenia słów za pomocą innych wyrazów, kalambury, tworzenie rymów, opisywanie znanych osobistości czy znalezienie jak największej ilości wyrazów na tą samą literę. Dobra zabawa gwarantowana! :)

4. MONOPOLY wersja: GRA O TRON

Chyba wszyscy znają Monopoly prawda? Ja uwielbiam od wielu lat, ale wersja GoT bije wszystkie inne na głowę! Bardzo ciekawa, świetne karty szansy i sporo urozmaiceń. Ostatnio graliśmy w tę grę 5 godzin i wcale nie mieliśmy dosyć (oczywiście nie obyło się bez kredytów ^^). Bardzo polecam!

5. DIXIT

To również świetna gra na imprezowy wieczór. Im więcej osób tym lepiej, a śmiechu co nie miara! :) Gra polega na skojarzeniach i bardo pobudza kreatywność. Tylko jedna karta idealnie pasuje do danego skojarzenia! Która? To właśnie główne zadanie – odkryć ją. Tylko należy uważać na zmyłki… bo inaczej punkt wędruje do kogoś innego! :) Ogromnym plusem są przepiękne rysunki i możliwość dokupienia dodatkowych kart!

6. TAJNIACY

Ta gra jest genialna! Idealna dla czterech osób. Tworzymy dwie drużyny i zaczynamy rozgrywkę. Naszym zadaniem jest porozumieć się ze wszystkimi agentami tak, by drużyna przeciwna ich nie odkryła. Należy używać specjalnych kryptonimów (skojarzeń), ale i przewidywać czy druga osoba z drużyny je rozpozna. Świetna, kreatywna gra! Uwaga też na… zabójcę! :)

7. iKNOW

To gra w stylu: „pytania i odpowiedzi”. Pytania nie są łatwe, ale to gra, która przy okazji sporo nas nauczy. My bardzo ją lubimy i często same karty zabieramy po prostu w podróż samochodem. Gra posiada pytania z czterech kategorii: ludzie, świat, kultura i historia. Pytania są naprawdę bardzo ciekawe, a każda karta zawiera też podpowiedzi. To zdecydowanie ambitna gra! :)

8. 5 SEKUND

Czy jesteś w stanie wymienić 3 piosenki o miłości, 3 rzeczy, które robią studenci, albo 3 miejsca, w których rosną włosy? Wydaje się banalne? To spróbuj to zrobić w ciągu 5 sekund. I znowu gra, która gwarantuje mnóstwo śmiechu. Jak wiadomo, pod presją czasu przychodzą nam do głowy różne rzeczy. Ostatnio na pytanie: „Wymień 3 rzeczy, które mokną w deszczu”, padła odpowiedź: „Chomiki” – zaliczone? Zaliczone! :)

9. GIERKI MAŁŻEŃSKIE: ZNAMY SIĘ

Uwaga: ta gra powoduje sprzeczki małżeńskie haha, ale tylko na chwilę ^^ Jeżeli wydaje Ci się, że znasz swoją druga połówkę zagraj z nią w Gierki Małżeńskie :) Wersji jest kilka, ale wszystkie podobne. Gra polega na odgadnięciu co lubi nasza druga połówka, jak zachowałaby się w danej sytuacji, na stworzeniu wspólnych skojarzeń czy przeprowadzenie psychotestu. Dużo śmiechu i dobrej zabawy!

10. KRONIKI ZBRODNI

Na koniec genialna gra kryminalna, do której potrzebujemy też naszego smartfona! Gra działa z aplikacją i zawiera w sobie kilka niesamowitych scenariuszy. Każdy scenariusz to nowa sprawa, którą gracze muszą rozwiązać. Należy przepytywać świadków, przeszukiwać miejsca zbrodni, odkrywać nowe dowody i zakończyć sprawę! Bardzo się w nią wkręciliśmy! Trzeba dużo słuchać, myśleć, zapisywać różne rzeczy w pamięci – dzięki temu odkryjemy sprawcę i rozwiążemy całą sprawę!

Do następnego!